עשיתם את זה מהר... עכשיו תורי :)

39707-ai1.png

איך לבחור מעצבת/מומחה UX-UI

אתם בונים מוצר טכנולוגי; אתר, אפליקציה, מערכת, בוט, וכו'... והבנתם שאתם זקוקים לתכנון ועיצוב מקצועי של חווית המשתמש שלו, אבל אין לכם ידע ונסיון בתחום כדי להעריך בצורה מקצועית את איכות השירות של ספקים בתחום. אז איך בכל זאת מעריכים מעצבי UX-UI שאתם מעוניינים לבחון?
ראשית, חשוב להבחין בין התחומים השונים:

תחום אפיון ועיצוב חווית המשתמש, UX-UI, עוסק בתכנון ועיצוב חווית המשתמש לפלטפורמה דיגיטלית: UX – עוסק בתכנון חווית המשתמש, והתוצרים בו מכילים תוצרי מחקר ותכנון המקדימים לשלב העיצוב הגרפי, למשל: מחקר משתמשים, ניתוח פרופיל המשתמש, תכנון מסלולי הגלישה באתר/אפליקציה, Wireframes וכו'. UI – עוסק בעיצוב חווית המשתמש, והתוצר שלו הוא עיצוב גרפי של המסכים. UX ו UI הם שני תחומים נפרדים. לא כל הספקים מתמחים בשניהם.


פרמטרים להערכת ספקים:


1. נסיון בכל תחום מומחיות

באותה הצורה בה תבחנו העסקה של עורך דין או אינסטלטור כך יש לבחון מתכנן UX או מעצב UI – באמצאות הערכת הידע, היכולת והנסיון.

בקשו הוכחות ביצוע לכל תחום ותחום, באמצעות דוגמאות לתוצרים רלוונטיים:

- עבור תחום ה UX בקשו לראות דוגמאות כגון: מחקר ואפיון משתמשים, Wireframes, וכו'.

- עבור תחום ה UI בקשו לראות דוגמאות לעיצוב מסכים ובררו האם העיצוב הוא מקורי של הספק, או שהוא בנוי על גבי תבנית או בעיצוב של איש מקצוע אחר.

ודאו שהספק הוא זה שביצע את העבודה עליה הוא מצהיר.


2. התאמה לצרכים ולמטרות העסקיות שלכם

ודאו שהספק מבין אתכם ואת הצורך שלכם בצורה טובה כדי להתאים את עצמו למטרות העסקיות אותן הגדרתם. למשל אם אתם נמצאים בשלב ראשוני לבניית הסטארטאפ שלכם, וזקוקים במהירות למספר מסכים לשם הצגה בתוך מצגת משקיעים, כנראה שאין לכם צורך באפיון מלא ומפורט של המערכת, דבר שיכול לארוך חודשים ארוכים, אלא בתכנון ועיצוב מספר מסכים כדי לסקרן ולשכנע את המשקיעים.

לדוגמא שלנו - ספק שמבין זאת, לא יציע לכם אפיון ועיצוב מפורט, אלא תהליך זריז כדי להעניק מענה לצורך שלכם, ויסביר לכם שעם זאת כדי לתכנן כראוי את המוצר למען המשתמשים – יש לבצע אפיון מלא ומפורט.


3. מתודולוגיה

בדקו האם הספק מציג שיטות עבודה ומתודולוגיה ברורות, כאלו שתוכלו להבין את ההגיון והצורך בהן, גם אם אתם לא מכירים את התחום.

אם הספק מציג לכם שיטה שלכאורה אמורה לסייע לכם, אבל בפועל אתם לא מבינים למה היא נדרשת, והספק לא מצליח להסביר אותה, סביר להניח שבהמשך תתקלו באי הבנות נוספות והתקשורת עלולה להיות לקויה.


4. ניהול פרויקט ועמידה בתאריכי יעד

פרויקטים גדולים של אפיון ועיצוב מערכות ואפליקציות המכילות עשרות ומאות מסכים, יכולים לארוך חודשים. בטווח זמן ארוך שכזה יכולות לצוץ בעיות שונות. העדר מנהל פרויקט יכול לשבש ולעכב משמעותית את הפרויקט. מהנסיון שלנו חשיבות מנהל הפרויקט היא עצומה, כדי לקדם את הפרויקט בלוח הזמנים שנקבע, ולפתור בעיות שצצות בדרך.

מנהל הפרויקט יכול להיות – אתם, או לחילופין הספק עצמו, במידה ויש לו נסיון מובהק בניהול פרויקטים.

במידה ולא הוגדר מנהל לפרויקט שלכם, כדאי מאוד לאתר אדם מתאים לתפקיד.

במידה ולא הוגדר מנהל לפרויקט, מומלץ לוודא שהספק יודע לקחת אחריות על שינויים ועיכובים בפרויקט, ולעמוד בלוחות הזמנים שהוא מגדיר.


5. תקשורת

הדבר החשוב ביותר בעבודה עם ספק היא התקשורת.

ראשית חשוב לבדוק האם לספק יש שלב של תיאום ציפיות, בו גם אתם לומדים להכיר את הספק, ובעיקר הוא לומד להכיר אתכם ואת הרצונות שלכם.

כדאי לבדוק את שיטת התקשורת השוטפת אותה מציע הספק. האם יהיו לכם פגישות עבודה ועדכון שוטפות, האם ישלח לכם הספק עדכונים על התקדמות העבודה והאם יהיה הספק זמין בסיום העבודה לליווי וסיוע למפתחים.


6. כלי העבודה

כדאי לבדוק עם אילו כלים עובד הספק. אילו יכולים להעיד על שיטות העבודה שלו. כמה כלים לדוגמא:

כלים לסיעור מוחות יצירתי: Miro, Mindmapping

כלים לניהול פרויקט: Monday, Trello, Airtable

כלי תקשורת עם הלקוח, ניהול הערות ותקשורת עם המפתחים: Invision, Zeplin, Figma

יצירת מוקאפ דינמי: Axure, Invision


7. תוצרים – מה אתם מקבלים ביד

ראשית – בדקו מה התוצרים שאתם מקבלים לידיכם, והאם אלו התוצרים שאתם באמת צריכים. לרוב שיחה קצרה עם מחלקת הפיתוח שלכם תסייע להבין במדויק מה הם התוצרים הנדרשים, ומה אופן המסירה הרצוי שלהם.

בעלות על התוצרים: ודאו האם התוצרים שיצר עבורכם הספק הופכים בסיום העבודה להיות הרכוש שלכם, או שאתם זקוקים לאישורו של הספק לשימוש בהם (מה שעלול לייקר תיקונים ותוספות עתידיות).

בדקו האם תוכלו לעשות שימוש באלמנטים השונים הכלולים בתוך התוצרים הסופיים (כמו פונטים, תמונות וכו'). במקרים רבים עלול הספק להעביר לכם תוצר 'סגור', שלא תוכלו לערוך אותו או להשתמש באלמנטים מתוכו, וכדי לשנות או להשתמש באלמנטים תצטרכו לרכוש אותם מחדש - בנפרד.